Posao donosi stres, da biste bili efikasni i srećni na poslu, važno je da budete u stanju da upravljate stresom. Pošto postoji tako širok izbor zanimanja, postoji i širok spektar različitih izvora stresa. Osobe različitih zanimanja susreću se različitim pritiscima, ali to ne znači da ih stres manje pogađa.

 

S druge strane, mnoge tačke stresa će biti slične u različitim profesijama. To uključuje rad sa teškim ljudima, potrebu da se ispoštuju rokovi, neočekivano povećanje obima posla, nerealna očekivanja od nadređenih i još mnogo toga.

 

Naučiti kako se efikasno nositi sa ovim stresorima je od suštinskog značaja. Oni kojima nedostaju dobre veštine suočavanja na kraju ne vole svoj posao. Oni provode nedelju plašeći se odlaska na posao u ponedeljak, a kada su na poslu, broje dane do vikenda. Sve ovo će najverovatnije dovesti do toga da sagore i možda napuste posao zbog prevelikog stresa.

 

Međutim, postoji bolji pristup, a počinje korišćenjem jednostavnih strategija koje svako može da savlada. Hajde da pogledamo nekoliko stvari koje možete početi da radite odmah da biste se izvukli iz oblaka stresa na poslu.

 

Evo 7 jednostavnih načina da se nosite sa stresom na poslu dok ste na poslu:

 

  1. Naučite da kažete „ne“

 

Veliki deo vašeg stresa može biti uzrokovan preopterećenjem usled pomaganja saradnicima koji su tražili pomoć. Naravno, sjajno je biti timski igrač i divno je pomoći kolegi. Ali kada to znači da vaš učinak pati, onda vam to zapravo i nije tako sjajna stvar.

 

Uzgred, imajte na umu da kada kažete „ne“, to je potpuna rečenica. Nije potrebno objašnjenje – ne morate da objašnjavate zašto ste rekli „ne“. 

 

  1. Ako ne možete da kažete „ne“, zauzmite drugačiji pristup

 

Ako reći „ne” nije opcija – kao što je slučaj kada vam šef da drugi zadatak – onda zauzmite drugačiji pristup.

 

Umesto toga, možete im reći sledeće: „Sa zadovoljstvom preuzimam to i evo liste mojih trenutnih zadataka i projekata koji zahtevaju sve moje vreme na poslu. Koje od ovih projekata ili zadataka biste želeli da stavim na čekanje da bih mogao da nastavim sa ovim novim zadatkom?“

 

  1. Držite se podalje od tračeva

 

Klonite se tračeva i drama vezanih za posao. Da li je zabavno? Najčešće, da. Ali takođe vam oduzima vreme i stvara napetost na radnom mestu. Štaviše, to takođe iscrpljuje vašu mentalnu energiju. Fokusirajte se na svoj rad, a ne na dramu.

 

  1. Podsetite se šta je važno u vašem životu

 

Na početku radnog dana odvojite trenutak da se podsetite šta je najvažnije u vašem životu. Po svoj prilici, odgovor neće biti vaš rad. Da li je posao važan? Da. Da li je to najvažnije? Verovatno ne.

 

Kada se osvrnete na svoj život, nećete reći: „Proveo bih tako bogato i srećno vreme samo da sam završio taj izveštaj dan ranije. Ovo ne podstiče neispunjavanje obaveza vezanih za posao, ali ih uvek treba držati u perspektivi. Ovo će značajno umanjiti stres na poslu koji doživljavate.

 

  1. Zapišite 3 prioriteta za sledeći dan

 

Na kraju svog radnog dana, zapišite tri prioriteta za sledeći dan. Kada stignete na posao sledećeg jutra, ponovo pregledajte listu. Pobrinite se da ispunite te glavne prioritete — svaki dan ćete završiti sa osećajem postignuća i jasnim pogledom na ono čime se sledeće treba pozabaviti. Osećaj napretka i jasnoće smanjuje stres.

 

  1. Krenite u kratku šetnju

 

Petominutna šetnja kroz kancelariju — ili još bolje, napolju — može vam pružiti mentalno resetovanje i druge zdravstvene beneficije. Nemojte prestati da hodate samo da biste razgovarali sa drugima. Ovo nije pauza za druženje. Ovde je cilj da vaša krv teče slobodnije stvarajući mali potres u nervni sistem koji će poboljšati vaše raspoloženje i koncentraciju.

 

  1. Duboko udahnite

 

Udahnite duboko nekoliko puta. Međutim, neće uspeti bilo koja vrsta dubokog disanja. Ono što lično preporučujem je dijafragmatično disanje, mada postoje i druge korisne vežbe disanja. Vežba dijafragmalnog disanja pomaže u stimulaciji vašeg vagusnog nerva, što pomaže u stvaranju stanja smirenosti.

 

Sledećih 7 saveta će vam pomoći da osećate manje stresa u vezi sa poslom dok ste kod kuće:

 

  1. Vežbajte nekoliko minuta svakog dana

 

Vežbajte najmanje 15 minuta dnevno. Nije važno koja vrsta vežbi je u pitanju sve dok vamtelo radi. Može to biti i hodanje, džogiranje, intervalni trening visokog intenziteta (HIIT), preskakanje vijače itd. Vežbanje će vam pomoći da se oslobodite dnevnog stresa i daće vam osećaj postignuća. Oba ova sredstva deluju kao protivteža stresu koji dobijate na poslu.

 

  1. Pazi na spavanje

Obratite pažnju na san. Uverite se da dobijate količinu i kvalitet sna koji su potrebni vašem telu. Svi su različiti u ovom pogledu, ali je tipično je potrebno 7 do 9 sati sna. Budite disciplinovani u pogledu odlaska u krevet na vreme, a ako loše spavate, pokušajte sa nekim rutinama za spavanje ili večerom kako biste poboljšali svoje navike spavanja.

 

  1. Ostavite posao tamo gde mu je mesto

 

Ostavite posao tamo gde mu je mesto — na poslu. Ako to znači da ne možete da završite osnovne zadatke pre kraja dana, ostanite duže, onda ostavite posao iza sebe. Stalno nošenje posla kući je recept za hronični stres. To je kao da imate neželjenog gosta koji odbija da ode i onda ide sa vama na vaš odmor.

 

  1. Obratite pažnju na to kako odlazite sa posla kući

 

Koristite svoj put do kuće da promenite način razmišljanja. Možete pokušati da slušate podkast, muziku ili planirate večernji izlazak. Kada se vratite kući, odvojite deset minuta da se opustite pre nego što uskočite u borbu porodičnog života. Na taj način se povećavaju šanse da ćete imati prijatno veče—i snažan tampon protiv stresa na poslu.

 

  1. Vodite beleške o tome šta vas najbolje priprema za dobar radni dan

 

Vodite beleške o tome šta čini veče kod kuće koje vas najbolje priprema za dobar dan na poslu. Da li je kvalitetno vreme sa vašim supružnikom/decom? Pola sata bavljenja hobijem ili drugim interesom? 

 

Šta god da je, počnite da vodite računa o tome da redovno obavljate tu aktivnost kao deo vaše rutine posle posla.

 

  1. Pripremite se noć pre posla

 

Pripremite se za radni dan prethodne noći. Stavite svoju radnu kutiju, aktovku, ručak, ključeve od automobila i sve ostalo što će vam trebati na jednom mestu. Postavite svoju odeću. Napravite ručak unapred. Shvatili ste ideju. Pet minuta pripreme omogućava glatku tranziciju ujutru, što smanjuje stres i povećava samopouzdanje.

 

  1. Probudi se rano

 

Rano buđenje će mentalno promeniti vašu perspektivu jer ste uskočili u dan. Jutro je manje žurno, a imate vremena da duboko udahnete i saberete svoje misli.

 

S druge strane, pritiskom na dugme za odlaganje alarma imate osećaj kao da izbegavate izazove dana. ne idi tamo. Promenite svoj način razmišljanja. Trebalo bi da se probudite rano da preuzmete kontrolu i iskoristite život na najbolji način.

 

Stres na poslu utiče na sve nas. To se ne može izbeći, ali se njime može upravljati. Oni koji se trude da nauče veštine potrebne za suočavanje sa ovom vrstom stresa postaju srećniji ljudi. Takođe postaju efikasniji u svom poslu. Što je najvažnije, oni razvijaju osećaj samopouzdanja i optimizma koji im pomaže da žive život potpunije. Pokušajte. Svideće vam se rezultati.

 

Published On: март 3rd, 2022 / Categories: Ljudski resursi / Tags: , , /

Podeli ovaj Post !