Dobro obučeni zaposleni su ključ uspeha vašeg preduzeća. Studije su pokazale da su najuspešniji, produktivniji zaposleni oni koji su prošli opsežnu obuku. Oni su šlag na torti, ii često imaju najveći udeo u budućnosti kompanije.

 

U idealnom svetu, mogli biste da angažujete ljude koji već poseduju veštine koje su potrebne vašem poslovanju. Ali na današnjem konkurentnom tržištu rada, potražnja za kvalifikovanim radnicima daleko premašuje ponudu.

 

Tu dolazi obuka. Ne samo da instrukcije naoružavaju vaše zaposlene potrebnim profesionalnim ili tehničkim veštinama, već takođe pokazuju da ste spremni da ulažete u njih i njihovu budućnost u kompaniji. Ovo pomaže da radnici budu motivisani i uključeni.

 

Da biste uspešno pokrenuli program obuke zaposlenih u sopstvenoj kompaniji, sledite ovih 10 korisnih saveta:

 

1.Trening stresa kao investicija. 

 

Razlog zašto se obuka često smatra opcionom u mnogim kompanijama je zato što se na nju gleda kao na trošak, a ne kao na investiciju. Iako je istina da obuka može biti skupa, to je dugoročno ulaganje u rast i razvoj vaših ljudskih resursa.

 

2.Odredite svoje potrebe. 

 

Pošto verovatno nemate neograničeno vreme ili sredstva da izvršite program obuke zaposlenih, trebalo bi rano da odlučite šta bi trebalo da bude fokus vašeg programa obuke. Odredite koje veštine su najprikladnije za rešavanje trenutnih ili budućih potreba kompanije ili one koje će obezbediti najveću isplativost. Zapitajte se: „Kako će se ova obuka na kraju pokazati da je od koristi za kompaniju?“ Ponovite ovaj proces kako se vaše poslovne potrebe menjaju.

 

3.Promovišite kulturu učenja.

 

U današnjoj ekonomiji koja se brzo razvija, ako preduzeće ne uči, zaostajaće. Biznis uči kako njegovi ljudi uče. Iznesite svoja očekivanja da svi zaposleni treba da preduzmu neophodne korake da usavrše svoje veštine i ostanu na vrhu svogi polja rada. Uverite se da podržavate te napore tako što ćete obezbediti resurse potrebne za postizanje ovog cilja.

 

4.Uključite menadžment. 

 

Nakon što ste razvili prioritetnu listu tema za obuku koje se odnose na ključne potrebe vaše kompanije, morate ubediti menadžment da se okupi i da inicijativu.

5.Počnite sa malim stvarima

Pre nego što svoj program obuke predstavite masama, vežbajte sa malom grupom korisnika i prikupite njihove povratne informacije. Ova vrsta neformale evaluacije otkriva slabosti u vašim planovima obuke i pomaže vam da lakse podesite proces obuke.

 

6.Izaberite kvalitetne instruktore i materijale.

 

Koga izaberete da vodi obuku će napraviti veliku razliku u uspehu vaših napora, bilo da je to profesionalni edukator ili jednostavno obrazovan član osoblja. Takođe je važno imati odgovarajuće materijale za obuku — nakon što se obuka završi, ovi materijali postaju vredni resursi za polaznike.

 

7.Pronađite pravi prostor.

 

Izaberite lokaciju za obuku koja je pogodna za učenje. Izaberite okruženje koje je dovoljno tiho i prostrano za proučavanje materijala. Uverite se da je prostor opremljen kompjuterom i projektorom, kako biste mogli da predstavite vizuelno stimulativnu sesiju treninga.

 

8.Razjasnite povezanost

 

Neki zaposleni mogu smatrati da obuka koju dobijaju nije relevantna za njihov posao. Važno je da im pomognete da rano shvate vezu, tako da na treninge ne gledaju kao na gubljenje dragocenog vremena. Zaposleni treba da vide obuku kao važan dodatak svom profesionalnom portfoliju. Dodelite ljudima sertifikate o završetku programa na kraju programa.

 

9.Neka svi budu u toku. 

 

Ne ograničavajte obuku samo na nove zaposlene. Organizovani, stalni programi obuke će održati nivoe veština svih zaposlenih i kontinuirano ih motivisati da rastu i profesionalno napreduju.

 

10.Merite rezultate.

 

Bez merljivih rezultata, gotovo je nemoguće posmatrati obuku kao bilo šta osim troška. Odlučite kako ćete postići prihvatljivu stopu povraćaja vaše investicije. Odredite kakav je rast ili druga mera razuman rezultat obuke koju pružate. Lakše ćete planirati sredstva za buduću obuku ako možete pokazati konkretne rezultate.

Published On: фебруар 3rd, 2022 / Categories: Ljudski resursi / Tags: , , /

Podeli ovaj Post !