Anksioznost. Zamislimo je kao zid.

Želim da uživam u vremenu sa svojim prijateljima i porodicom… Zid.

Hoću da idem na posao… Zid.

Želim da idem na odmor… Zid.

Želim da uživam u svom životu… Zid.

Stalno udaranje u ovaj zid je iscrpljujuće i čini stvari u životu mnogo težim.

 

Kada patite od anksioznosti, sve što ste radili, a u čemu ste nekada uživali, čini se nemogućim. Na putu je veliki zid, zbog čega se sve čini nedostižnim i teško dostupnim. Ovaj zid od cigle ispunjen je preopterećenjem hormona stresa, parališućim simptomima i iscrpljujućim mislima.

 

O simptomima anksioznosti bi mogli pričati u nedogled, ali to ne vodi nikud. Postoji jedno pitanje koje treba sebi postaviti i raditi na odgovorima : Šta možemo preduzeti kako bismo ublažili anksioznost?

 

Postoje načini da pređete ovaj zid, ne uz pomoć lekova, već uz pomoć specifičnih radnji. Jutarnja rutina može zaista ublažiti anksioznost.

Zvuči dobro, zar ne? Hajdemo do toga.

 

Biološki problem 

 

Svi na anksioznost gledaju kao na psihološki problem. Ovo je prva greška većine ljudi.

Naravno, anksioznost može biti izazvana negativnim mislima i misaonim ciklusima, ali telo je dizajnirano da može da izdrži negativne misli. Problemi i simptomi zaista počinju kada se pretvore u fizički, biološki problem.

 

Normalno, postoji dobra ravnoteža između hormona stresa (adrenalina i kortizola) i neurotransmitera za dobro osećanje (hemijskih glasnika u mozgu). Oni se međusobno dopunjuju i stvaraju ono što ja zovem „Hormonska harmonija“, jer ova ravnoteža stvara spokoj u celom telu.

 

Nekontrolisani simptomi anksioznosti počinju kada su adrenalin i kortizol hormoni stresa previsoki. U kombinaciji sa tim, neurotransmiteri za dobro osećanje su preniski. Pojednostavljeno rečeno, vaši simptomi anksioznosti su uzrokovani hormonskom disharmonijom.

 

Ovo je dobra vest, verovali ili ne.

 

Sada kada znate šta je fizički problem, samo treba da znate kako da ga preokrenete. Počnimo sa vašom jutarnjom rutinom.  Koje su to dnevne radnje koje mogu preokrenuti štetu načinjenu vašoj hormonskoj harmoniji? Hormoni stresa i anksioznost će početi da se smanjuju uz jutarnju rutinu.

 

Jutarnja rutina

Jutarnja rutina se sastoji od tri komponente koje pomažu u poboljšanju hormonskog sklada. 

 

  1. Deset minuta fleksibilne vežbe

 

Kratka fizička aktivnost, poput istezanja, joge, trčanja ili drugih jutarnjih vežbi u trajanju od 10 minuta se lako uklapa u svačiji način života. Vežbanje je stres za um i telo, normalna vežba dodaje pozitivan stres u vaše telo. Vežbanjem prilagođavate svoje telo na stres i normalizujete nivoe kortizola i adrenalina u svom organizmu.  

 

  1. Pet minuta mirnog disanja

 

Nakon praska fleksibilne vežbe, obavite pet minuta mirnog disanja. Ovo je veoma jednostavna, ali ključna komponenta koja kada se izvodi svakodnevno, trenira vaše telo da pravilno diše. Ovo pomaže da se smiri vaš nervni sistem i na kraju nastavlja da smanjuje nivoe hormona koji izazivaju anksioznost.

 

Da biste vežbali mirno disanje, sledite ove korake:

 

Sedite na mirnom mestu sa dobrim držanjem

Držite glavu gore i ramena unazad, tako da su vam disajni putevi otvoreni

Polako udahnite kroz nos i izdahnite kroz usta

Uverite se da vam se stomak produžava sa svakim udahom, kako biste osigurali duboko disanje

Ponavljajte ove radnje pet minuta

 

  1. Kvalitetan obrok

 

Poslednja komponenta jutarnje rutine je kvalitetan i  kompletan obrok. Ujutro, to znači doručkovati. Da biste umanjili anksioznost, kompletan obrok pre početka dana je ključan. Dakle, šta je kompletan obrok? Kompletan obrok je obrok koji balansira sva tri makronutrijenta koja su potrebna telu. To su masti, proteini i ugljeni hidrati.

 

Tradicionalni doručak ima tendenciju da bude neuravnotežen sa rafinisanim ugljenim hidratima. Neuravnotežen doručak stvara jo-jo efekat sa nivoom šećera u vašem organizmu. Ovo čini da vaše telo oslobađa još više hormona stresa. Vaš organizam pokušava da stabilizuje nivo šećera i u toj borbi prouzrokuje stres. 

 

Kompletan obrok zaustavlja ovaj problem i smanjuje hormone stresa. Dobar kompletan obrok bi bio: jogurt sa visokim sadržajem proteina, celi zob, borovnice i bademi.

 

Motivaciona energija

 

Ukoliko pronalazite smisao u ovome što ste do sada pročitali u ovom tekstu, verovatno imate neku motivacionu energiju. Ovo je onaj mali trenutak sijalice koji dobijete kada nešto ima smisla i dobijete nalet motivacije i kažete: U redu! Uradiću ovo.

 

Ali problem je u tome što sijalica ne svetli dugo i velika je verovatnoća da ćete se sutra probuditi bez osećaja motivacije i da na kraju nećete isprobati rutinu.

 

Dakle, ono što je važno je ono što radite upravo sada! Dozvolite rutini da podstakne vašu motivaciju, ublaži anksioznost i time revitalizuje vaš život.

 

Zapamtite, ako osećate simptome stresa ili anksioznosti, uvek potražite savet lekara i razgovarajte sa lekarom ili psihoteraputom. Ovih stvari se ne treba stideti. 

Published On: фебруар 9th, 2022 / Categories: Psihoterapija / Tags: , , , , /

Podeli ovaj Post !