Stres utiče na sve, na različite načine. Bez obzira na to kako se stres pojavi u vašem životu, kada se pojavi, preuzima ga, otežavajući boravak u sadašnjem trenutku ili iskazivanje zahvalnosti za koga i šta imamo u svom životu. U centru oluje izazvene stresom, sve je bačeno u zaborav, a ideje za brigu o sebi prosto iščeznu.

 

Međutim, ovo je trenutak kada je najvažnije da se posvetite sebi. Kada primetite da se borite sa stresom, anksioznošću ili drugim snažnim emocijama, vreme je da povratite ravnotežu pokazujući ljubav i saosećanje sebi.

 

Kako se javlja stres?

 

Na fizičkom planu, stres obično stoji iza mnogih naših tipičnih bolesti, kao što su glavobolja, nesanica, napetost mišića ili bolovi u telu. Kada smo u stresnim situacijama, naše telo aktivira hormon stresa, kortizol.

 

Kada je telo pod stresom, simpatički nervni sistem tela se aktivira usled iznenadnog oslobađanja hormona. Simpatički nervni sistem stimuliše nadbubrežne žlezde, izazivajući oslobađanje kateholamina, koji uključuju adrenalin i noradrenalin. Ovaj hemijski proces u vašem telu ubrzava puls, podiže krvni pritisak i uzrokuje ubrzano disanje.

 

Iako je reakcija naših tela izuzetno korisna kada smo u situacijama koje rizikuju naš opstanak, nije svaka situacija tako strašna. Međutim, telo ne zna kako da razlikuje takve scenarije.

 

Umesto toga, navikavamo se da svaku stresnu situaciju vidimo kao opasnu po život i automatski postajemo zaključani u ovom ciklusu. Ciklus moze dovesti do izgaranja usled stresa jer se naše telo neprestano bori ili beži od pretnji koje nam ne nanose nikakvu stvarnu štetu.

 

Na mentalnoj i emocionalnoj skali, stres utiče na vaše misli, osećanja i na kraju na vaše ponašanje. Sve je međusobno povezano. Kada stres utiče na naše telo, to ima domino efekat na način na koji obrađujemo svoje misli i osećanja. Stoga, nije neuobičajeno videti korelacije između depresije i anksioznosti kada je u pitanju suočavanje sa stresom.

 

Ideje za samopomoć u borbi protiv stresa

 

Ispod su četiri ideje za brigu o sebi u borbi protiv stresa u vašem životu. Razmislite o tome da ih primenite u svojoj dnevnoj rutini za najbolje rezultate.

 

  1. Započnite vežbu pisanja sa deponije mozga

 

Kada ste preplavljeni mislima, može postati veoma teško ostati prisutan i fokusiran. Ovo može uticati na vas na poslu, u školi ili u vašim odnosima. Kao da je vaš um do vrha ispunjen mislima koje se neprestano takmiče za vašu pažnju. Preplavljujuće misli mogu uticati na vaš učinak ili opšte stanje, pa je važno da se u ovim trenucima okrenete idejama za samopomoć.

 

Jedna vežba da se ovo stavi pod kontrolu zove se deponija mozga. Počnite tako što ćete se udobno smestiti sa olovkom i papirom ili sa svojim omiljenim časopisom. Bez ikakvog posebnog oblikovanja ili uvoda, samo počnite da pišete sve misli koje se pojave.

 

Smatrajte svoj papir praznim platnom na koje ćete prosuti svaku misao, bez obzira na to koliko se čini malom ili nevažnom. Ovo može izgledati kao lista za kupovinu namirnica, zbrka reči ili pasus.

 

Ne fokusirajte se na to kako izgleda ili koliko je dobro organizovano. Ideja je da svojim mislima date izlaz, da ih izbacite na deponiju. Jednom kada budu na papiru, više ne plivaju u vašoj glavi tražeći pažnju.

 

Kada zapišete sopstvene misli, ostavite ih onake kakve jesu. Imamo tendenciju da želimo da popravimo svoje misli. Umesto toga, dozvolite im da jednostavno postoje onakve kakve jesu – nije bitno da li su u pravu ili ne. Razmislite o tome da se vratite ovoj vežbi svakodnevno ili kad god osetite da imate mnogo toga na umu.

 

  1. Znojite se

 

Ne postoji ništa terapeutskije od pokretanja fizičkog tela kada oseti težinu stresa. Energetski, dan nosimo u telu, uglavnom u vratu, ramenima i kukovima. Ako smo imali posebno težak dan, ta energija će biti napeta i uznemirujuća. Zbog toga je toliko važno da se krećete i zaista se oznojite!

 

Naučnici su otkrili da redovno učešće u aerobnim vežbama smanjuje ukupne nivoe napetosti, podiže i stabilizuje raspoloženje, poboljšava san i samopouzdanje.

 

Pronađite režim vežbanja koji vam odgovara i posvetite se tome nekoliko dana u nedelji. Vaše telo i psiha će vam biti zahvalni. Naučnici su takođe otkrili da čak 10-15 minuta aerobne vežbe može imati ogroman efekat na vaše telo. Idite na trčanje, idite na čas joge, ili otplešite stres iz sebe. 

 

  1. Potražite pomoć terapeuta

 

Ponekad zapisivanje naših misli i osećanja ne izgleda dovoljan izduvni ventil. Na kraju krajeva, mi smo složena ljudska bića koja žele da razumeju i obrađuju sopstvene emocije na dubljem nivou. Zato je provođenje vremena na redovnoj terapijskoj sesiji izuzetno korisno!

 

U prisustvu profesionalca, možemo da se otvorimo o tome kroz koje stresne situacije prolazimo. Ne moramo da držimo svoje emocije zatvorene i znamo da će naša iskrenost biti zaštićena i sačuvana.

Kada smo pod stresom, često želimo da se rešimo te energije i presije, kao da skidamo teret sa pleća. Imati nekoga ko će jednostavno slušati i zadržati to za sebe je zaista isceliteljski dar. Često možemo da napustimo sesiju osećajući se osnaženijim, viđenijim i rasterećenijim od stresa koji smo doneli.

 

Na kraju, možemo dobiti smernice od terapeuta o određenoj situaciji sa kojom se borimo. Dobiti tuđu perspektivu o nečemu čemu smo previše emocionalno bliski može biti pravo rešenje i odličan dodatak našoj brigi o  sebi.

 

  1. Napravite pauzu

 

Kada su u pitanju ideje za brigu o sebi, ovo može izgledati kao tehnika izbacivanja iz koloseka, ali pokušajte! Napraviti pauzu u toku dana znači uvesti nešto sasvim novo ili nasumično u rutinu koja je veoma monotona ili tipična.

 

Ako je vaš radni ili školski dan isti redosled događaja svakog dana, pauza može biti veoma korisna za vašu produktivnost i kreativnost. Ovo može biti i jednostavno istezanje ili slušanje omiljene muzike između sastanaka. Kratke pauze tokom kojih radite ono što vas ispunjava podižu energiju i pomažu kod oslobađanja stresa.

 

Stres je, nažalost, uobičajen deo svakog života. To utiče na sve, ali u kojoj meri utiče na vas je lično. Jedno je sigurno, a to je da stres ima ogroman uticaj na naše fizičko, mentalno i emocionalno stanje.

 

Zbog toga je redovna vežba toliko važna, kao i mentalna stimulacija i emocionalno oslobađanje. Ove ideje za brigu o sebi neće vas nužno zaštititi od toga da se više nikada ne osećate pod stresom, ali će vam sigurno pomoći da bolje upravljate stresom i usput će vam ponuditi neverovatne zdravstvene prednosti.

 

Podeli ovaj Post !