Svi se u nekom trenutku života emocionalno iscrpimo. Normalno je doživeti preveliku dozu jedne ili druge emocije i suočiti se sa njihovom mukom i borbom, a samo kroz to iskustvo možemo istinski videti lepotu života. Ali kada se emocionalna iscrpljenost pretvori u stalno iskustvo negativnih emocija, to više nije zdravo.

 

Emocije su pokretačke snage koje grade naš karakter i daju boju našim životima. Uz bolje razumevanje emocija učimo i kako da ih negujemo i razumemo. Sposobnost da se nosimo sa svojim emocijama i da ih negujemo,kao i emocije drugih nazivamo emocionalnom inteligencijom.

 

Emocionalna inteligencija je sposobnost prepoznavanja znakova emocionalne iscrpljenosti. Prirodno je biti emotivan, pokazati emocije sebi, deliti ih i izražavati drugima. To je ključni deo ličnog i društvenog razvoja pojedinca.

 

 Možemo li zaista prepoznati svoje emocije, a da se ne zapletemo u njih – na način da se emocionalno ne iscrpimo?

 

Šta znači biti emocionalno iscrpljen?

 

Emocionalna iscrpljenost je stanje kada negativne emocije preplavljuju sadašnji trenutak – u bilo kom aspektu života – iznova i iznova. Danas je emocionalna iscrpljenost usko povezana sa emocionalnim radom, koji izgaranja ako se njime loše upravlja.

 

Međutim, emocionalna iscrpljenost takođe može biti rezultat društvenih, porodičnih, prijateljskih ili intimnih odnosa.

 

Bez obzira na uzrok emocija, kada stalno osećate:

Zabrinutost, dosadu, uznemirenost, nedostojnost i nesreću; ova osećanja pojačavaju frustraciju, zavidnost, strah, sumnjičavost, bes i iritantnost.

I dostižete stanje emocionalne iscrpljenosti – stanje tuposti, zbunjenosti i umora.

 

„Ponovno“ znači svakodnevno. Svakog dana, duboko u vama, postoji osećaj jedne ili nekoliko gore navedenih emocija, koje preplavljuju vaš sadašnji trenutak, igraju ulogu u vašim svakodnevnim aktivnostima – oduzimaju vam značajnu količinu vaše fizičke i mentalne snage i vitalnosti.

 

Znaci i simptomi emocionalne iscrpljenosti

 

Emocionalna iscrpljenost je uzrokovana negativnim osećanjima i emocijama. Ne možemo se emocionalno iscrpiti osećanjem motivacije ili entuzijazma. Znaci emocionalne iscrpljenosti ne potiču od pozitivnih emocija poput sreće, zahvalnosti ili radoznalosti, već od negativnog tumačenja životnih događaja.

 

Jednom kada počnemo da tumačimo stvari sa neutralne tačke gledišta – bez stvaranja nepotrebnih negativnih osećanja – emocionalna iscrpljenost se može smanjiti i otvara se bolja, realističnija perspektiva na život gde prevladavaju pozitivne emocije.

 

Pre tumačenja, moramo da identifikujemo simptome i znake našeg stanja – kako se osećamo i kako se ponašamo.

 

Koji su simptomi?

 

Simptomi emocionalne iscrplenosti su subjektivni ili objektivni pokazatelji koje osećate u sebi. Prvi simptomi se uglavnom manifestuju kao:

 

Umor – subjektivni pokazatelj da se osećate nekako iscrpljeno (fizički ili psihički).

 

Dosada – objektivni pokazatelj koji vam daje neprijatan osećaj da ne znate šta da radite – da ste odvojeni od pozitivnih emocija, da ste tupi i prazni.

 

Dalji simptomi bi bili stalni osećaj da ste nedostojni stvari koje radite ili da ste nezadovoljni stvarima koje radite, bez obzira na vaša dostignuća.

 

Osećaj stalnog umora (fizički) i nepovezanosti sa onim što se dešava oko vas je simptom da ste emocionalno iscrpljeni. Ovi simptomi neizbežno dovode do obrasca ponašanja koji evoluira u hroničnu naviku kukanja, što dovodi do objektivnih znakova emocionalne iscrpljenosti, a utiče na profesionalni i društveni život.

 

Znaci emocionalne iscrpljenosti mogu se otkriti kroz govor, ton glasa, pokrete tela i lica. Normalno. treba da ih otkrije spoljni posmatrač, kao što je profesionalac ili voljena osoba — svaka osoba od poverenja koja razume kako emocije funkcionišu.

 

Današnja moderna tehnologija, kao što su kamere velike brzine, omogućavaju brže prepoznavanje znakova emocionalne iscrpljenosti i prirodu mikro izraza lica, ali ovi testovi nisu isplativi.

 

Međutim, bez obzira na to koliko moderna tehnologija može biti podrška, postoje dve stvari koje moramo da uradimo da bismo identifikovali znakove (kao i simptome) emocionalne iscrpljenosti:

 

Poboljšati samosvest radi preciznijeg otkrivanja znakova (isto važi i za simptome);

Otvorenost da svoju situaciju, osećanja i emocije podelimo sa osobom od poverenja – posmatračem sa dovoljno kompetentnosti u vezi sa temom koji može da nas obavesti o bilo kakvim znacima emocionalne iscrpljenosti.

 

4 znaka emocionalne iscrpljenosti

Znaci emocionalne iscrpljenosti kriju se u vašem emotivnom izrazu, a pokazuju se kroz vaše raspoloženje i način na koji reagujete i upravljate svojim emocijama.

 

Kada vam nedostaje samosvest, najefikasniji način da se identifikuju znaci emocionalne iscrpljenosti je da potražite profesionalnu podršku ili zamolite svoje voljene da bolje pogledaju vaše ponašanje, vaše reakcije – kao što su držanje tela, pokreti lica (mikroekspresija) , i verbalni ili neverbalni izrazi.

 

Znam, nije lako podeliti takva lična osećanja i slabosti sa drugima. Ali jedna stvar koju moramo razumeti je da smo svi međusobno povezani, a naš lični rast zavisi od komunikacije i međuodnosa sa ljudima oko nas. 

 

Ako se ne otvarate najbližima, kako možete negovati svoje pozitivne emocije i izražavati pozitivne kvalitete i vrline drugima? Samosvest otkriva emocionalnu iscrpljenost.

 

Istraživanje u ovoj oblasti pokazalo je da možemo otkriti znake emocionalne iscrpljenosti kada objektivno doživimo sledeća raspoloženja:

 

  1. Vrlo brzo i veoma često osećate umor (fizički)

 

Nije ništa drugo do prirodno da se fizički iscrpite nakon obavljanja fizičke aktivnosti. Nakon odmora, telo se oporavlja, puni snagu i obnavlja energiju. Obično, u ovom stanju, imate izdržljivost i otpornost da absorbujete mnoge od dole navedenih znakova. Ali kada fizička iscrpljenost postane hronična, telo ne može lako da dopuni svoju energiju. Tada ćete se osećati umorno.

 

  1. Gubite interesovanje za dnevne aktivnosti

 

Hronični umor dovodi do raspoloženja koje izražava demotivaciju, nerad, uznemirenost i frustraciju. Ovo su znaci emocionalne iscrpljenosti— ne pokazuju motivaciju, nikakvu vitalnost za angažovanje ili istraživanje novih stvari u životu.

 

  1. Osećate se manje tolerantnim u svojim (dugoročnim) odnosima

 

Znakovii stalne dosade i uznemirenosti povezani su sa tendencijom ponašanja koja pokazuje ravnodušnost koja vas čini manje tolerantnim u vašim odnosima. Gore pomenuti znaci rađaju nestrpljenje, koje brzo stvara bes, zavidnost, pa čak i mržnju, pri čemu još veća frustracija nastaje činjenicom da ne možete da upravljate odnosima na bilo kom nivou.

 

  1. Osećate se nesigurno, nesposobno i nedostojno

 

Pojavljuje se potreba za izolacijom i dolazite do raspoloženja u kojem se osećate nesigurno. Sumnjičavii i uznemireni, počinjete da dovodite u pitanje svoje sposobnosti i vaše samopoštovanje tone sve niže i niže. Koktel ovih osećanja i raspoloženja stvara toliko konfuzije, ogorčenosti i tuge do tačke potpune emocionalne iscrpljenosti – stanja sagorevanja.

 

Ovaj proces emocionalne iritacije i neravnoteže dešava se prilično neočekivano. Bez najave, očaj se uvlači duboko u psihu iscrpljujući svu vitalnost i svu kreativnost.

Kako sprečiti ili prevazići ovu iscrpljenost?

Osim različitih tehnika za prevazilaženje mentalne iscrpljenosti, postoji jedan organski način za oporavak od emocionalne iscrpljenosti: meditacija.

Sprečite razvoj emocija — drugim rečima, naučite da identifikujete emociju pre nego što se pojavi i da prekinete njen proces razvoja. Na primer, osećaj dosade dovodi do nerviranja, a to dovodi do odbijanja, iritacije, frustracije i tako dalje.

Jednom kada se negativna misao javi i stvori destruktivno osećanje, to je znak da će negativna emocija izbiti. Ideja je da se poremeti stvaranje ovog procesa i razmeni konstruktivnom mentalnom i fizičkom aktivnošću.

Ovo se može učiniti samo u meditativnom stanju bića – u stanju unutrašnjeg posmatranja – posmatranja misli. Vežbe disanja mogu vam pomoći da dostignete to stanje.

Kako su emocije rezultat nesvesnog ponavljanja i priznavanja osećanja koja su podržana stalnim stvaranjem misli, neophodno je razumeti da se osnovni uzrok emocionalne iscrpljenosti nalazi u stvaranju ovih misli.

Meditativno stanje bića može usporiti ovaj proces i onda dati jasnu sliku o tome šta se dešava duboko u nama i pronaći osnovni uzrok problema i rešenje za njega.

Poslednje misli

Jedna stvar koju vredi zapamtiti je da nijedno ljudsko biće nije pošteđeno previranja emocija. Vi, ja i svi ostali patite i uživate u efektima emocija koje sami sebi stvaramo.

Gornja tehnika baca svetlo na to kako možete da identifikujete, razumete i krećete se kroz čitav spektar emocija da biste prevazišli emocionalnu iscrpljenost i postigli emocionalnu ravnotežu. Na ovaj način možete bezbedno da doživite da ste žrtva, kao i korisnik svojih različitih emocija.

Stoga je neizbežno razmotriti kako emocije funkcionišu i kako im pristupiti. Tehnike kako prevazići emocionalnu iscrpljenost nose ideju inicijacije u emocionalno samoobrazovanje. 

Koristite ovu tehniku da uravnotežite svoje negativne emocije i poboljšate svoju emocionalnu inteligenciju. Tokom vašeg meditativnog stanja, svi znaci koje vam šalju vaše emocije nose poruke za rast vaše emocionalne inteligencije i mentalne snage.

 

Znajte da su emocije tu da se analiziraju i razumeju, a ne samo da se uživaju ili izbegavaju. Zagrlite ih, rukujte njima i nemojte se izgubiti u njima.

 

 

Published On: новембар 24th, 2021 / Categories: Psihoterapija / Tags: , , /

Podeli ovaj Post !