Da li ste znali da dnevnik raspoloženja može poboljšati vaše mentalno zdravlje?

 

Postoje dani kada ste toliko srećni da se osećate kao da je svet vaš, dok postoje dani kada se osećate kao da svet oko vas propada.

 

Prirodno je povremeno menjati raspoloženja. Dozvolite sebi da osetite svaku emociju. U redu je ne biti u redu. Znaš to, zar ne?

 

Važno je znati da svako raspoloženje koje osećate utiče na način na koji se ponašate.

Možda nećete moći da diktirate kako se osećate u svakom trenutku. Međutim, možete preduzeti dodatni korak da biste saznali šta svaka emocija znači za vas i kako možete da procenite sebe dok ste u tom raspoloženju.

 

Zašto je važno pratiti svoje raspoloženje?

 

Da li ste ikada primetili kako donosite loše odluke kada ste ljuti? Ili kako ne možete da razmišljate ispravno kada ste tužni?

 

Nije iznenađujuće da se način na koji razmišljamo ili odluke koje donosimo ponekad u velikoj meri oslanjaju na naše raspoloženje. Zbog toga to treba da pratimo.

 

Jedan od najboljih načina da to uradite je da zapišete svoje raspoloženje u dnevnik. Zapisivanje stvari će vam pomoći da bolje razumete sebe i upravljate sobom. Moći ćete da prepoznate šta pokreće vaša raspoloženja i saznate kako možete da preduzmete radnje koje najbolje služe vašem najvišem ja.

 

Dnevnik raspoloženja je odličan način da identifikujete lične faktore koji svakodnevno utiču na vaše raspoloženje.

 

Pisanje dnevnika raspoloženja može pružiti uvid u to kako određeni ljudi, mesta ili odluke u toku dana utiču na raspoloženje. Pisanje dnevnika gradi samosvest, ali i pomaže da izbegnete okidače lošeg raspoloženja.

 

5 razloga zašto je dnevnik raspoloženja dobar za vaše mentalno zdravlje

 

Praćenje vašeg raspoloženja je koristan način da poboljšate svoje mentalno zdravlje. Ako ne kontrolišete svoje emocije, vaše emocije će na kraju kontrolisati vas i to je recept za katastrofu.

 

  1. Pomaže vam da odredite tok akcije

 

Kada ste svesni kako se osećate, možete bolje razumeti šta vam je potrebno.

Razmislite o tome kada ste poslednji put zatekli sebe u emocionalnom haosu. Da li ste u tom trenutku osećali da možete doneti odluku? Verovatno ne.

 

Kada ste preopterećeni, osećate se paralizovano da preduzmete akciju.

Dnevnik raspoloženja će vam pomoći da primetite svoje svakodnevne emocije kako biste mogli da otkrijete najbolje načine na koje možete da odgovorite na njih.

 

  1. Pomaže vam da izrazite svoje emocije

 

Ako ste neko ko je sklon preteranom razmišljanju i brizi o svemu, izuzetno je bitno da svoje emocije izrazite pisanjem.

Dnevnik raspoloženja je siguran kontejner u kome vam je dat prostor da se osećate bez osuđivanja. To je proces koji je i terapeutski i osnažujući. Ne morate da brinete o tome kako će nego razumeti vaše reči jer vodite dijalog sa samim sobom.

 

Verujte mi kada kažem da ne morate da nosite težinu svojih osećanja ni jedan dan duže. Zaslužujete pauzu, pa dajte sebi dar samoizražavanja kroz vođenje dnevnika.

 

  1. Podržaće vaš proces lečenja

 

Kad god prolazite kroz tešku traumu u svom životu, vođenje dnevnika može biti ključni deo procesa lečenja traume. Potiskivanje ili ignorisanje teških emocija vezanih za prošlost mogu učiniti samo da se osećate gore.

 

Dnevnik raspoloženja vam omogućava da sortirate teške događaje koji su se desili u vašem životu kako biste mogli da počnete da ih shvatate.

Što je još važnije, ovaj terapijski proces vam omogućava da dođete do dubljeg razumevanja sebe, što je suštinski deo procesa lečenja.

 

Lečenje je vaše pravo. Ako ste se borili da shvatite traumu koju ste pretrpeli, ohrabrujem vas da počnete da pišete svoj put ka boljem mentalnom i emocionalnom zdravlju.

 

  1. Pomaže da otkrijete šta su vaši okidači

 

Svi imamo emocionalne okidače. To je deo ljudskog bića. Neko će reći nešto što će izazvati emotivnu reakciju koja vas izbaci iz koloseka.

Emocionalni pokretači su ljudi, reči, mišljenja, situacije ili situacije u okruženju koje izazivaju intenzivnu i preteranu emocionalnu reakciju u nama.

 

Kada ne uradite posao da otkrijete koren ovih pokretača, vaše emocije će vas nadvladati.

Koristite dnevnik raspoloženja da zapišete trenutke kada se osećate uzbuđeno. Zabeležite kako ste se osećali i kakva je bila vaša reakcija. Dok pišete, počećete da budite svesni svojih pokretača i počećete da primećujete obrasce između toga kako se osećate i kako se ponašate.

 

  1. Pomaže vam da pronađete pozitivnu stranu

 

Kada vas negativne emocije nadvladaju, ne možete a da se ne povlačite u negativnost. U ovom stanju može postati gotovo nemoguće biti pozitivan. Ovde se pojavljuje dnevnik raspoloženja.

Što više pišete, to više osećate da kontrolišete svoje emocionalno stanje i manje ste pod stresom. Negativnost se hrani stresom.

 

Vođenje dnevnika predstavlja priliku za emocionalnu katarzu, koja na taj način pomaže vašem mozgu da reguliše emocije. Zauzvrat, kada naiđete na nedaće u životu, bićete skloniji da nađete pozitivnu stranu.

 

Kada počnete da budete svedoci promena koje se dešavaju kao rezultat unutrašnjeg rada koji radite, osećaćete se osnaženijim znajući kakav uticaj ste imali na sopstveno raspoloženje. Ovo su svetli trenuci koje želite da iskoristite kada imate “teske” dane.

 

Kako napisati dnevnik raspoloženja

 

Možete koristiti besplatne šablone dnevnika raspoloženja na internetu. Međutim, mislim da će vam personalizovanje vaših upita prema vašim željama pomoći da se više povežete sa svojim unutrašnjim ja.

 

Kada postanete svesni promene u vašem raspoloženju, zapišite koja je promena bila u vašem dnevniku. U isto vreme, posmatrajte kako se osećate u svom telu dok pišete.

 

Takođe, zabeležite šta ste radili kada je došlo do ove promene raspoloženja i sa kim ste bili. Jednako važno je da razmislite o tome šta se dešavalo sa vašim unutrašnjim svetom. Navedite emociju ili misao koja vam je prolazila kroz glavu.

 

Praćenje vašeg raspoloženja kroz dnevnik će vam pomoći da bolje organizujete svoje misli i bolje razumete zašto i kako osećate određene emocije. Nadam se da će vam dnevnik raspoloženja pomoći koliko i drugima.

 

Published On: јануар 12th, 2022 / Categories: Psihoterapija / Tags: , , , /

Podeli ovaj Post !