Izgubili ste posao otkako su pojmovi „pandemija“, „socijalna distanca“ i „zatvaranje“ postali uobičajena terminologija? Nazalost niste jedini. Ako ste izgubili posao, u nastavku teksta nudimo nekoliko saveta kako da se izborite sa tim prekidom karijere i izađete jači na drugu stranu .

 

Gubitak posla može biti poražavajuć. To utiče na vaš osećaj sopstvenosti, a da ne pominjemo vaša sredstva za život. Sve veći broj nas suočava se sa ovom zastrašujućom perspektivom zbog krize izazvanom korona virusom. Podaci su zabrinjavajući, nažalost mi na našim prostorima nismo došli do adekvatnih predviđanja, dok Britanska Kancelarija za budžetsku odgovornost predviđa da će se nezaposlenost povećati na dva miliona i da je jedna od dvadeset osoba izgubila posao.

 

Kako nezaposlenost psihološki utiče na nas?

 

Gubitak posla dovodi do svih vrsta teških osećaja i stanja, koja su potpuno prirodna, ali istovremeno i izazovna. Restrikcije tokom Covid-19 mogu pojačati ove emocije jer već preispitujemo svoje živote i pitamo se šta budućnost nosi. Takva osećanja uključuju:

 

  1. Preispitivanje identiteta

Ako bi od vas neko tražio da opišete sebe, verovatno biste svoj odgovor postavili tako što govorite šta vam je posao, a prvo pitanje koje često postavljamo jedno drugom je: „Šta radite?“ Kada izgubite posao, možete se zapitati, ko sam ja sada?

 

  1. Ljutnja

Kada se vaš “self” i način života napadne, prirodno je da osećate bes: to će biti usmereno na one koji su prekinuli zaposlenje, a možda i na bivše kolege, a možda i na vas same. Ovo su teške emocije koje mogu poremetiti vaš osećaj identiteta ako ste prethodno sebe videli kao ljubaznu osobu koja nije sudila drugima.

 

  1. Samopoštovanje

Ako usmeravate ljutnju i krivicu na sebe, onda to verovatno proizilazi iz postojećeg niskog samopoštovanja, koje može još više potonuti. Možete kriviti sebe za ono što se dogodilo, mada je lakše ako je to bio slučaj kolektivnog otpuštanja, a ne selektivnog smanjenja zaposlenih. Možda mislite da niste dovoljno dobri, posebno ako ste imali kritikujućeg roditelja ili nasilničkog šefa i skloni ste ovakvom verovanju o sebi. Zapamtite da naše misli nisu nužno istina, već naša percepcija o njoj.

 

  1. Šok

Šok se često oseća i psihički i fizički: adrenalin prolazi kroz vaše telo kao deo reakcije usled opaženog napada, čak i ako je ovo napad na vaš osećaj sebe i sredstava za život, a ne fizički. Takođe se možete rasplakati – nemojte se kajati zbog toga, naravno da plačete i / ili se tresete i imate maglovito, dezorijentisano mišljenje. Prođite kroz ovo stanje, shvatite šta se dešava i budite oprezni u reagovanju na poruku o internoj borbi.

 

  1. Osećaj isključenosti

Isključenost  može biti od društva, vršnjačke grupe ili kolega. Mnogi poslovi donose  interakcije s ljudima (bilo da se radi o kolegama ili javnosti), statusa, priznanja, sastanaka, timskog rada, društvenih događaja i izleta. Odjednom ste daleko od svega toga, sami kod kuće. 

 

Tokom zaključavanja, mnogi od nas su već doživeli taj osećaj izolacije. Nesumnjivo da gubitak posla tokom zaključavanja i drugih restrikcija može pogoršati osećaj izolacije, dosade i nedostatka poslovne orijentisanosti.

6. Osećaj slabosti

 

Doživljavanje svega navedenog može nas prirodno oslabiti. Jedan od uzroka depresije je gubitak ritma i  dela života koji odgovara tome  ko ste, što može biti pokrenuto gubitkom posla.  Stresan događaj, osećaj neizvesne budućnosti i / ili  osećaj usamljenosti, takođe mogu dovesti do depresije.- 

 

  1. Olakšanje i oslobađanje

Možete čak osećati i olakšanje nakon gubitka posla. Oslobođenje i olakšanje mogu doći kao prirodni osećaji jer niste bili zadovoljni svojim poslom, ali niste bili dovoljno hrabri da prelomite i sami date otkaz. Čak i uz velikodušnu otpremninu, gubitak posla kao životna promena može biti veoma zastrašujuća.

 

Kako se nositi sa tim osećajima?

 

Ako znate šta da očekujete, možete početi da se bavite osećajima i problemima koji će se pojaviti nakon što čujete vesti da ste izgubili posao.

 

  1. Obradite gubitak posla

Gubitak predstavlja najveći životni izazov, bilo da se radi o raskidu, smrti bliske osobe ili o preseljenju.

 

Vreme je vaš prijatelj i ono vam je potrebno da obradite određeni gubitak i iskusite gore opisana osećanja, to znači da ste čovek. Kada se osećate tužno ili  ljuto, obratite pažnju na svoja osećanja i recite sebi da je to prirodno. Mi se postepeno suočavamo sa ogromnim gubicima. Neka se taj proces dogodi organski, a da ne osećate potrebu rešite to momentalno.

 

  1. Ispitajte svoj identitet

Razmislite o tome ko ste sada i gde želite biti. Ovo je vreme za procenu vašeg života i vaše budućnosti. Šta vam se nije svidelo na vašem prethodnom poslu? Šta biste želeli da promenite? 

 

  1. Nemojte se boriti sami

Može biti primamljivo povući se kao ranjena mačka, ali o tome morate da razgovarate. Ako ne želite ili ne možete da se poveravate nekome u svom društvenom okruženju, potražite stručnu pomoć. U ovom periodu to možda nećete moći da uradite licem u lice, ali savetnici rade i online. Budite svesni da su vaša osećanja validna i  odupirite  se svakome ko pokušava da ih patologizira; vaša osećanja su potpuno normalna.

 

  1. Povećajte samopoštovanje

Pazite  kako razmišljate o sebi. Već ste pretrpeli gubitak i osećate se napadnuto, ne gomilajte krivicu na sebe. Uhvatite te misli – odakle potiču?

 

  1. Mudro iskoristite svoje vreme

 

Moraćete da nađete novi posao, ali dajte sebi vremena da radite i ono u čemu uživate. Može biti malo teže tokom pandemije, ali možete učiti nešto novo i usavršavati svoje veštine. Nove veštine mogu vam pomoći u traženju novog radnog mesta.



Published On: новембар 4th, 2021 / Categories: Ljudski resursi / Tags: , , /

Podeli ovaj Post !